Virtuální servery. Mohou být řešením pro vás?

Co je virtuální server?
Virtuální server není serverem fyzickým. To znamená, že od poskytovatele si pronajímáte pro své potřeby pouze prostor a výkon. Vaše data se samozřejmě nacházejí v konkrétní, fyzické serverovně, ovšem o její veškerý provoz se stará někdo jiný.
kabely od serveru
Veškeré garance kolem provozování jsou předmětem smlouvy mezi vámi a poskytovatelem.
Patří sem například dostupnost, takže už nemusíte řešit funkčnost vašeho webu v případě přetížení. Další výhodou je veškerá záloha vašich dat. Většinou bývá v základní ceně služby, v opačném případě ji lze přikoupit.
V zásadě lze říct, že virtuální server je řešením pro toho, kdo potřebuje uchovávat vyšší objem dat, ale nevyplatí se mu nákup a údržba klasického serveru. Oproti těmto výdajům můžete ušetřit výdaje skutečně nemalé.
spravované služby
Co musíte dodat vy?
Zjednodušeně řečeno, veškerý obsah, který má virtuální server pojmout.  Kupujete si de facto místo na serveru, o který se stará někdo jiný, čím ho ale naplníte je ve vaší režii. Tedy např.
·        systémová řešení
·        databáze
·        úložiště
·        technologie
Je tedy jasné, že i když se pro virtuální server rozhodnete, stále potřebujetečlověka, který se bude o vaše data nějakým způsobem starat – např. vývojáře, programátora. Bylo by samozřejmě možné si koupit virtuální server i s těmito konkrétními službami, takové řešení se ale nevyplatí.
koule nad rukou
Dodavatelé
Zastavme se ještě u dodavatelů technologií. Pokud se bavíme o finanční výhodnosti, lépe většinou vyjde si takové služby „poskládat“ od více provozovatelů než je zadat jen jednomu.
Věc se má totiž tak, že každý z nich sice umí kompletně všechno, ovšem za mnohdy velmi rozdílné ceny. Ne každý, který vám nabídne skvělou cenu například na řešení databází, je stejně výhodný i co se týče jiných technologií oproti konkurenci. Je tedy na místě získat a neustále průběžně získávat přehled o tom, jak i která služba finančně „stojí“.