Věci, které škodí vašemu kolagenu


Kolagen nebo také collagen se v našem těle tvoří přirozeně. Naše tělo je schopné produkovat kolagen, ale tvorba kolagenu je ovlivněna zejména naším postupujícím věkem. Ovlivňují ho ale také faktory, které souvisí s našim životním stylem. Pokud se nebudeme držet určitých zásad, dojde k poškození kolagenu a budeme ho mít nedostatek. Nedostatek kolagenu poté vede k povadlé pokožce, vráskám, bolesti kloubů, svalů a dalším potížím.

Jaké jsou tedy rizikové faktory pro ztrátu kolagenu?

Věk

Tento faktor bohužel neovlivníte, ale právě věk má největší dopad na náš kolagen. Buňky, které produkují kolagen stárnou, stejně jako všechno v našem těle. Tím se zmenšuje potenciál tvorby kolagenu. Zhruba do 25 let si nemusíte dělat starosti, ale poté postupně začíná produkce kolagenu klesat a klesat. A co dál? Nejlépe uděláte, pokud budete kolagen dodávat do svého těla pomocí kolagenových doplňků.

stará žena

UV záření

UV záření pro nás je velmi škodlivé, to víme již dlouhá léta. Kde jsou ty časy, kdy se slunce považovalo za lékem naprosto na vše. Ultrafialové záření, které dopadá na vaši nechráněnou pokožku, ničí kolagen a může vám způsobit i další problémy. K tomu, abyste chránili svůj kolagen, chraňte své tělo každý den ochranným krémem s SPF faktorem, nejméně 30 a nejlépe alespoň 50. Volte také pro ochranu klobouk a sluneční brýle.

Nedostatek vitamínu C

Kolagen se nemůže správně tvořit, pokud nemá naše tělo dostatek vitamínu C. Vitamín C navíc bojuje proti volným radikálům a pomáhá s tvorbou antioxidantů. Dbejte tedy na to, abyste měli vitamínu C dostatek, například vitamínovými doplňky nebo příjmem stravy bohaté na tento vitamín.

džus

Stres

Stres má na naše tělo ničivý dopad, zvláště, pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě. Stres také omezuje přirozenou schopnost našeho těla tvořit kolagen, a přispívá k jeho degenerování. Proto se snažme stresu vyvarovat.