Lesk a bída D10S

Ptáte se, co se skrývá pod těmito čtyřmi znaky? Jedná se o zkratkovité označení vzrůstem malého fotbalisty, který po hřišti v argentinském národním dresu pobíhal s desítkou na zádech. Ne, nejedná se o Lionela Messiho. Pod zkratkou se skrývá jiný slavný argentinský fotbalista, a to Diego Armando Maradona. Fotbalista mnohými zbožňovaný a opěvovaný, některými však zavrhovaný pro své zkratovité a neurvalé chování nejenom vůči svému okolí, ale i vůči sobě samotnému. Kdo však Diego Maradona je a jakým způsobem se stal hrdinou celé Argentiny?

stadion

Maradonovy fotbalové začátky
Maradona se narodil 30. října 1960 na předměstí Bueonos Aires a již od útlého dětského věku nepustil míč z ruky a naplno projevoval zájem o fotbal. Odmalička se toužil fotbalem živit a dělal pro to maximum. A protože byl obdařen nesmírným talentem, již v 15 letech si odbyl svou premiéru v prvoligovém argentinském klubu Argentinos Juniors, o pár měsíců později, již v 16 letech, jeho nadání od Boha využil argentinský národní tým, čímž Maradona odstartoval svou bohatou sportovní kariéru. V dobách své největší slávy vystřídal kluby Boca Juniors, FC Barcelona a SSC Neapol, ale na pomyslný vrchol vystoupal v roce 1986, v roce, ve kterém se konalo fotbalové mistrovství světa v Mexiku.

Ruka boží
Psal se rok 1986 a celý svět žil nastávajícím světovým šampionátem ve fotbale. Zejména pak Argentina, která vkládala nemalé naděje právě do Maradony. Argentině se podařilo probojovat se ze základní skupiny až do čtvrtfinále, ve kterém se tým v modrobílých dresech střetl s Anglií. Utkání pro jihoamerický tým mělo zvláštní náboj, neboť 4 roky před MS Argentina utrpěla vojenskou porážku v bitvě o Falklandy, v níž zahynulo na 650 argentinských vojáků. A právě fotbalisté a fanoušci tento zápas vnímali jako odvetu bojů, a proto si přáli vyhrát za každou cenu.

vlajka

Přestože Argentina byla v první půli herně lepší a výraznější, nepodařilo se jí vsítit gól. To nejdůležitější se ale odehrálo až v poločase druhém, a to v rozmezí pouhých 4 minut. Nastala hvězdná chvíle Diega Maradony. Tomu se podařilo překonat anglického brankáře, a Argentina se tak ujala vytouženého vedení. Angličtí hráči však protestovali, gól dle nich neměl platit a až do konce zápasu si i komentátoři zápasu mysleli, že reklamují Maradonovo postavení mimo hru. Pozdější záběry však prokázaly, že angličtí hráči protestovali neprávem, neboť Maradona gól do branky umístil svou rukou. Nikdo z rozhodčích si toho nevšiml, gól tudíž platil, a Maradonova branka tak vstoupila do historie označovaná jako ruka boží. Angličané marně na Maradonu naléhali, aby se přiznal, nicméně jak Maradona sám vzpomíná, přiznat se mu nechtělo, neboť by ho v tu chvíli nenáviděla celá Argentina.

zápas

Úspěch jihoamerického týmu v tomto zápase dokonal za pouhé čtyři minuty též Maradona, když na své polovině převzal míč a zahájil spurt na bránu, během kterého překonal na 50 metrech šest protihráčů včetně brankáře a navýšil argentinské vedení na 2:0. Tento gól jasně dosvědčuje fotbalové kvality, jimiž byl Maradona obdařen, a ve fotbalové historii se označuje jako gól století, neboť vítězil ve všech možných anketách.

Angličanům se podařilo snížit na 1:2, nicméně to bylo vše, a Argentina tak postoupila do dalších vyřazovacích bojů, v nichž došla až na úplný konec. Diego Maradona tak v roce 1986 jako kapitán národního týmu pozvedl nad hlavu pohár pro mistry světa.