Krásná a drahá Kodaň

Vždy se říká, že pokud jste za hranicemi, nemáme přepočítávat ceny na naše koruny, neboť budeme v rozpacích, přeci jen, české mzdy jsou o dost nižší než jinde. Ovšem v Dánsku ty rozpaky budou několikanásobné, přesněji 2 až 4 násobné.Dívka na kole.jpg
Národní měnou je dánská koruna, 1 dánská koruna je cca 3,40 našich korun. Když vejdete do obchodu s potravinami, ceny jsou na první pohled skoro stejné, jako jsme zvyklí z Alberta, akorát si to musíte vynásobit. Pak je člověk trochu zděšen.
Na oběd jsme zavítali do zapadlého pizza bistra daleko od centra, v podstatě se jednalo o takovou jídelnu na stojáka, ale i přes to jsem za zeleninovou pizzu a limonádu ve skle, zaplatila 350 Kč. Severské země jsou známé tím, že mají vyšší daň na cukrové a tučné výrobky, takže obézních lidí tam najdeme minimum. To je sice pěkné, ale i tak 105 Kč za kopeček zmrzliny naštve. Jako i v jiných zemích, vyjma České republiky, i v Kodani platí to, že ve fastfoodu se najíte nejlevněji, najdete tam McDonals, KFC i Burger King.
Nemusíte si brát hotovost, karty berou opravdu skoro všude. Za 3 dny jsem platila v hotovosti jen jednou a to zmrzlinu u stánku, takže pokud byste si chtěli vzít hotovost, doporučuji spíše Eura, když Vám zbydou, nemusíte je měnit zpět, ale využijete je jinde.Promenáda Nyhavn.jpg
Město je krásně čisté a bezpečné, nenajdete tam skoro žádné bezdomovce a žebráky. Dejte si však pozor na šílené cyklisty, Kodaň je jich plná, některé pruhy pro cyklisty jsou dokonce víceproudé. Jezdí tam více kol než aut a podle toho se tam také jezdí, přednost dávají auta i chodci cyklistům. Kolo je ideální dopravní prostředek, dostanete se na něm všude a dá se sehnat na celý den za 350 Kč. Oproti tomu 15-20 min jízdy metrem stojí 70 Kč. V Kodani se nekupuje časové jízdné jako u nás, ale na automatu si přesně cílovou stanici a podle toho platíte.
Co se týče ubytování, sehnali jsme pokoj ve sdíleném domě 4+1 přes AirBnB, 30 min od centra a za noc a osobu se nám nepodařilo dostat pod 1 000 Kč. Zůstali jsme 2 noci a i přesto jsme celé město nestihli projít, takže pokud se rozhodnete vyrazit, určitě se zdržte pár dní, Kodaň má hodně co nabídnout.