Je sedací pytel vhodný pro dlouhodobé používání?

Je poměrně smutným faktem, že velká část z nás většinu dne prosedí, ať už ve škole, v zaměstnání či při relaxaci. To však má vliv nejen na naši fyzickou kondici, ale také na naše zdraví. Neustálé sezení totiž vytváří poměrně značný tlak na páteř.

Aby nám v pozdějších letech nezpůsobovala problémy, je dobré si osvojit takový styl sezení, který ji bude co nejméně poškozovat. K tomu je však zapotřebí také vhodný sedací nábytek, který tento typ sedu bude podporovat.

beanbag1

Bohužel je také faktem, že výrobci se soustředí spíše na to, co zákazník chce, než na to, co potřebuje. Proto najdeme nejrůznější typy nábytku, určeného k sezení, který správný posez vůbec nepodporuje. Avšak protože jsou pohodlné a oblíbené, prodává se jich hodně.

Typickým příkladem zde může být sedací pytel. Jedná se o látkový vak naplněný drtí. Jeho výhodou je, že se dá libovolně tvarovat. Můžeme tak na něm sedět či ležet v jakékoliv pozici, a přesto to vždy bude pohodlné.

Navíc je měkký a přizpůsobivý, což ocení zejména děti. Ty si na něm rády hrají a používají jej například jako přistávací plochu na skákání. Zde je však nutné poznamenat, že ačkoliv ty kvalitní druhy jsou velmi odolné, neznamená to, že jsou nerozbitné. Je tedy třeba dávat pozor a děti v těchto aktivitách příliš nepodporovat.

beanbag2

Na druhou stranu je fakt, že se na něm prakticky nedá sedět klasickým způsobem, jakým sedíme například na židli. Navíc zde není žádná pevná opora pro ruce ani pro záda, která by je držela ve vymezené poloze.

Je tedy jasné, že se příliš nehodí pro dlouhodobé používání, především pak ze zdravotních důvodů. Mohou však sloužit například jako měkká podložka při hraní, aby děti nemusely sedět na zemi. Je však nutné je zároveň učit, jak mají správně sedět, a to nejlépe prostřednictvím klasického nábytku. Tak budou všichni spokojeni. A to je v rodině to nejdůležitější.