Internet v Praze 4 s malou agregací a vyšší rychlostí uploadu
Poskytovatel Internetu obvykle nabízí svým zákazníkům služby, které primárně souvisí s rychlostí připojení. Neměli bychom však také zapomínat na dva podstatné faktory a těmi jsou tzv. agregace a rychlost uploadu.
Agregace
Podstatný ukazatel, který ovšem nebývá příliš zveřejňován, zvláště u poskytovatelů bezdrátového Internetu.
Většina nabídek pevného připojení, zvláště u optických kabeláží, vám dokáže zajistit tzv. nesdílenou přípojku, to znamená, že vás pojem agregace v podstatě nemusí zajímat. Připojení, např. u Internetu Praha 4 Pranet, je stabilní, a to jak jeho rychlost downloadu, tak i uploadu.
Agregací rozumíme zhuštění a zpomalení provozu na síti vlivem připojení více uživatelů. U pevných nesdílených vedení jste koncovým uživatelem jen vy sami a případně ještě další osoba připojená k zařízení, a to již v rámci vaší interní sítě. Typickým příkladem je přípojka v bytovém domě přes fibre channel (optický kabel), která vede do bezdrátového routeru, a ten šíří signál v rámci vašeho bytu. Pokud se k němu připojí někdo s notebookem, a další dva lidé např. s mobilním telefonem, jsou zde celkem tři uživatelé a rychlost se mezi ně dělí rovným dílem a agregační činitel se pak značí poměrem 1:3.
Jiná situace ovšem nastává u bezdrátových Wi-Fi sítí, kde je dalším agregačním bodem bezdrátový vysílač. K němu je obvykle připojeno více uživatelů (např. v menších obcích může být směrový vysílač instalovaný v jedné ulici a zásobovat pokrytí signálem pro sedm domácností). Tam se pak vzájemné sdílení sítě může projevit poměrně výrazně zvláště v okamžiku tzv. špiček, které nastávají nejčastěji večer mezi 17 a 21 hodinou a v tu chvíli může být k síti připojeno třeba i více než 25 uživatelů, což znamená agregační činitel 1:25.
Upload
Pro někoho záhadný termín, ale velmi podstatný. Zajímat byste se měli nejen ohledně rychlosti stahování dat do počítače (download), ale také jejich odesílání (upload). Tento poměr stahování a odesílání není stejný, vždy je odesílání pomalejší. Pokud je příliš pomalé, využití Internetu pak rozhodně není komfortní, to se týká především situací, kdy lidé ukládají svá data na cloudová úložiště na externích serverech, anebo pracují on-line a odesílají objednávky, dokumenty, přílohy v e-mailech, anebo využívají služeb sdílení sociálních sítí, jako je např. Youtube.