Budapešť neboli malá Paříž

Postačí se vypravit do této metropole na pouhé tři dny a již podlehnete kouzlu i tak obtížné řeči, kterou maďarština bezpochyby je. Do Budapešti se pohodlně dostanete autem i vlakem. Město vás pohltí, že se okamžitě budete cítit velmi příjemně. Stejně tak je typická pohostinnost a přátelská atmosféra.
 parlament budapest
Budapešť aneb nejen interesantní ulice
 
Ulice jsou plné kaváren, restaurací, luxusních kamenných obchodů. Nejokázalejší ulice měří dva a půl kilometru. Honosná třída, která je postavená po vzoru inspirace pařížských ulic a bulvárů, nese název Julia Andrássyho. Ulice je lemovaná nejen stromy, ale nachází se zde i státní opera a další kulturní památky. Nechybí i útulné hospůdky.
 cheney řetězový most
Metropole oplývající neutuchajícím šarmem
 
Pro Budapešť je charakteristické, že se nejedná o konstatování, že evropská města jsou si velmi podobná. Metropole, která se liší od klasických evropských měst. Budapešť je jedinečnou metropolí. I když procházka podél Dunaje díky mostům a Budínskému hradu může navodit podobnost s Prahou, nicméně oproti tomu při letní procházce stejnou trasou se naopak zase můžete cítit jako v přímořském letovisku.
 
Pro Budapešť je typická interesantní směs či sloučení starého a nového, stejně tak konzervativního i živoucího. To vše má vliv na tom, že každý je přivítán s otevřenou náručí a je zárukou, že se zde každý jedinec cítí velmi příjemně. Okamžitě tu splyne s městem a veškerým děním.
 
Budapešť je sázkou jistoty na delikátní pokrmy
 
Budapešť není jen o znamenitém a vyhlášeném pokrmu, kterým je bezpochyby typický guláš. Maďaři jsou znamenití a výteční kuchaři. Nejen místní kuchyně zde chutná okázale. Mezi typická národní jídla náleží výše zmíněný guláš, ale také perkelt či langoše se zakysanou smetanou. Typické pro všechny pokrmy je hutnost a především správné použití koření.
 
Vše se zapíjí výtečným vínem. Nelze navštívit Budapešť a neochutnat jejich typická lahodná vína. Pro ty, kdo preferují něco ostřejšího, je typická pálenka či bylinný likér zvaný Unicum.
 řetězový most
Pozoruhodné památky aneb co nelze opomenout
 
Rozhodně nelze vynechat návštěvu hradu. Bazilika svatého Štěpána je monumentální budovou, kterou rozhodně musíte navštívit a vidět. V Budapešti se rovněž nachází největší synagoga v Evropě a to Velká synagoga. 
 
Budapešť je krásná v každém ročním období, kdy stojí za návštěvu. Léto patří procházkám a hudbě v podobě různých festivalů. Zimní období vás polapí svou nezaměnitelnou vánoční atmosférou.