Ani si nekousne a je po něm

Klíšťata jsou každoročním problémem, který trápí nejen nás, ale i naše zvířecí kamarády.
– Podle posledních průzkumů klíšťat každým rokem přibývá.
– Je to způsobeno klimatickými změnami.
U zvířat je klíště o to nebezpečnější, že si ho většinou všimneme, až když je pořádně nacucané.Dokud je to ten placatý tvor, není v chlupaté srsti vidět. Klíště může zvíře ohrozit stejnými nemocemi, jako nás.
· Lymská borelióza.
· Klíšťová encefalitida.
hnusný parazit
Stejně jako klíště, může být pro nás nebezpečná i blecha. Stačí, když se náš pejsek očichá s nějakým kolegou a jedna přeskočí. A pokud naše kočička přinese nadšeně ulovenou myš, může se také těšit na následky v podobě neustálého svědění. Co tedy dělat, abychom ochránili sebe i naše zvířecí kamarády od nepříjemností, které s sebou paraziti přinášejí?
o Jedním z řešení je pořídit zvířeti obojek, který má za úkol parazity odpuzovat.
o Chovatelé, kteří tento prostředek použili, mají na něho rozporuplné názory.
o Někdo ho chválí, ale většinou se chovatelé shodují na tom, že účinnost obojku
není v žádném případě stoprocentní.
o Klíšťata odpuzuje málo a blechy ještě méně.
o A ještě k tomu se u koček bojí, že by se na svých toulkách mohla někde uškrtit.
obrázek blechy

Život bez parazitů

Veterináři i chovatelé se shodují na jedné věci. Nejlépe je parazity neodpuzovat, ale rovnou likvidovat. Pokud tedy blecha našeho chlupáče navštíví, mělo by to být to poslední, co ve svém životě udělala. Už dva roky jsou v prodeji tablety, které přesně tímto způsobem působí na nechtěné návštěvníky. Podávají se ale pouze psům. A aby kočky nepřišly zkrátka, už je pro ně také něco vymyšleno.
drbající se pes
Pokud zajdete k veterináři a požádáte ho o pomoc v boji proti parazitům, dostane Vaše kočka kapičky za krk, které působí stejně, jako zmíněná psí tableta. Rozhodně to stojí za zvážení. Přeci nikdo z nás nestojí o to, aby měl byt zaneřáděný blechami a zdraví podlomené díky klíšťatům.