Nejčastější dětské úrazy v domácnosti

Děti jsou nevyzpytatelné a neustále v pohybu. A i to je důvod, že se často stávají nehody v domácnosti, které mohou být i velice často nebezpečné. Nejčastější jsou nehody u dětí ve věku do čtyř let, a častější jsou u chlapců. Jaké nehody se stávají v domácnostech nejčastěji?
dítě po pádu
Pády
Nejčastější příčinou úrazů dětí, nejen v domácnosti jsou pády. Může se jednat o zakopnutí, pád z postele, ze schodů, vypadnutí z kočáru či pád při přelézání postýlky a podobně. Následky pádu mohou být větší i menší – od pohmožděnin až po vážné zlomeniny, či úrazy hlavy. Dávejte si pozor na to, co máte v bytě rozmístěno, aby dítě zbytečně nezakopávalo a nepadalo.
Řezné rány
Nože či nůžky jsou v domácnostech nastražené často opravdu na každém rohu. Poranění nožem či jiným ostrým předmětem je velice časté. Mnohdy se jedná o prokopnutí skla ve dveřích, což je velice nebezpečné. Řezné rány často končí na pohotovosti kvůli potřebě stehů.
Opařeniny a spáleniny
Dalším častým úrazem jsou opařeniny či spáleniny. V domácnosti se jedná o ty nejtěžší úrazy a bohužel i velice časté. Opaření horkým nápojem je velice častý problém, stačí dát kávu či čaj na kraj stolu, kam dítko dosáhne a problém je na světě. Pozor také na koupání, dítko hlídejte, aby si nepustilo horkou vodu. Pozor také při vaření, aby dítě nedosáhlo na ploténku sporáku s horkým hrncem, aby nedosáhlo na varnou konvici a podobně. Opařeniny i popáleniny se dlouhodobě špatně léčí, jejich léčba trvá a není zrovna příjemná.
plačící batole
Otrava
Otravy jsou častým problémem v domácnostech. Pozor na čisticí prostředky, chemikálie a kosmetiku v domácnosti. Pokud vaše dítě požije něco, o čem nevíte, jak by mohlo reagovat, nebojte se zavolat na toxikologickou linku, která je v české republice provozována právě pro tyto případy. Buď vás uklidní, nebo vás odešlou na nejbližší pohotovost.

5/5 - (1 vote)