Mléčné, trvalé a klapací?

Na základní škole v hodinách přírodopisu nás naučili základní znalosti o lidském těle. Vysvětlili nám, jak v těle vše funguje a z čeho se tělo skládá. A pamatujete si, co je nejtvrdší tkáň v našem těle? Správná odpověď je sklovina. Zuby jsou jen jednou ze zajímavostí na našem těle, a nejen na našem, ale platí to pro všechny obratlovce.

Proč nám naroste 20 zubů, aby postupně všechny vypadly. To se nejedno dítě vyděsí, že mu vypadl zub. Dočasné neboli mléčné zuby, někde vtipně nazývané jako padavé zuby, mají svou funkci pro správný vývoj těch druhých, trvalých zubů. Po světě existuje mnoho tradic ohledně prvního vypadlého mléčného zubu, od zoubkové víly, po vyhazování zuby na střechu, na strom nebo na zem, ale i zahrabávání do země.

zub

A pak nám naroste nových 32 zubů, nebo někdo zůstane u 28 a někdo zůstane někde mezi 28 a 32 zuby. Zuby moudrosti jsou totiž nevyzpytatelné a občas se některé vůbec neprořežou nebo je nemáme ani v dásni založené. Zuby moudrosti jsou zuby, které nám většinou nepřinesou moudrost, ale spíše problémy, proto jsou často hned po prořezání, ale někdy i před jejich prořezáním, zubařem nemilosrdně vytrženy.

zubní ordinace

O zubech se dočteme mnoho zajímavostí, víme, z čeho se skládají a víme, jak se o ně starat, ale stejně si nikdo nedovedeme představit bolest, když se nějaký zub rozhodne nás pozlobit. To se pak nedivíme ani Trosečníkovi, který si bolavý zub vyrazil sám sobě břitem brusle. Vy ale nemusíte volit takové drastické postupy a zlobí-li vás štítek: kořenové kanálky Clinicplus, můžete navštívit svého zubního lékaře, který dá vše ve vaší ústní dutině opět do pořádku. S prořezanými zuby se nenarodíme a většinou s těmi svými ani neumíráme, i přesto, že se snažíme o ně co nejlépe starat, aby nám vydržely a nemuseli jsme si už v mladém věku pořizovat ty třetí, jak se říká, klapací.