Clo na výrobky s Ameriky

Po revoluci bylo zboží z Ameriky velice vyhledávaným, bylo tomu tak i kvůli tomu, že před sametovou revolucí o něm Češi jen slýchali, bylo pro ně nedosažitelné a málokdo se k němu ve skutečnosti dostal. Také se mezi obyčejnými lidmi tradovalo, že jen to americké zboží je nejlepší.
nápis harley-davidson.jpg
Vstup do Evropské unie
Vstupem do Evropské unie začala být Česká republika v některých směrech omezována a musela se přizpůsobit jejím nařízením. Stejně tak je tomu i nyní, kdy aktuálně začalo platit clo na určité druhy produktů dovážených ze Spojených států amerických. Do seznamu věcí, na které je clo uvaleno, patří např. arašídové máslo, alkohol, oblečení nebo motorky (týká se i oblíbené značky Harley-Davidson).
Výše cla
Maximální výše cla byla stanovena na hranici dvaceti pěti procent. Kromě některých potravin se clo vztahuje i na tabákové výrobky, což bude velkým zklamáním pro kuřáky. Špatná zpráva je to i pro vodáky, kteří měli v plánu zakoupit si americkou kánoi, člun nebo něco většího, jako je např. jachta. I motorkáři nebudou skákat radostí, clo se dotkne strojů s obsahem větším než pět set kubíků.  Ten, kdo si chtěl zakoupit pravé americké boty, musí počítat s tím, že za ně díky clu zaplatí i o padesát procent více. Podobné by to mělo být i u textilu, např. i u oblíbených Levisek.
O něco nižší clo, a to ve výši deseti procent, se vztahuje na drobné kadeřnické potřeby a zboží určené pro osobní hygienu.
rozlousknutý ořech.jpg
Co je příčinou
Spojené státy americké jsou největšími odběrateli oceli, až do letošního roku se na tento kov clo nevztahovalo, nyní je stanoveno na dvacet pět procent, což velmi nelibě nesla právě Evropská unie a s ní např. i Kanada. EU tedy obratem reagovala tak, že uvalila clo na americké výrobky, což se bohužel dotkne hlavně běžných českých občanů, kteří si s oblibou americké produkty nakupovali.