Bill Gates proti kryptoměnám

Jeden z nejbohatších lidí světa a zakladatel společnosti Microsoft přirozeně nadále sleduje nejnovější trendy na poli kybernetiky a počítačových technologií, a tak jeho očím nemohla uniknout současná role takzvaných kryptoměn v čele s Bitcoinem. Nicméně, v porovnání s ostatními významnými postavami počítačového průmyslu, jež je považují za důvěryhodné nehmotné platidlo, se Gates staví ke kryptoměnám dosti skepticky a dokonce tvrdí, že se podílejí na vraždění lidí.
bill gates na pomníku
Takovýto názor alespoň vyjádřil počátkem března roku 2018 na setkání s uživateli sociální sítě Reddit, kde prohlásil, že kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum jsou využívány jako platidlo v rámci obchodu s drogami a pro své špatné vysledování značně ztěžují práci úřadům, které proti němu bojují. Gates rovněž vyjádřil podporu těmto úřadům a zastal se jejich metod pro potírání praní špinavých peněz a daňových úniků. Zároveň též dodal, že veškeré riziko skrývající se za obchodováním prostřednictvím kryptoměn snižuje jeho důvěryhodnost a přispívá k jeho nestabilitě, přičemž on sám by své peníze v této oblasti neinvestoval.
Mimo téma kryptoměn se Gates kriticky vyjádřil rovněž na stranu Elona Muska, zaujímajícího pozici CEO (Chief executive officer) ve společnostech Tesla, Space-X a Boring Company, a konceptu Hyperloop. Hyperloop představuje podzemní systém železnice umožňující vysokorychlostní způsob dopravy. Gates si podle svých slov není zcela jistý, zdali se jedná o smysluplný koncept a ujistil, že zajištění jeho spolehlivosti bude složitým úkolem.
virtuální peníze
Naproti tomu vyjádřil svůj optimismus s ohledem na oblast, k níž se Musk staví značně pesimisticky, a to k automatizaci a zapojování inteligentních strojů do výrobního procesu. Konkrétně prohlásil, že automatizace zajišťuje vyšší produktivitu již od dob první fáze průmyslové revoluce.