Legislativní změna ochromila Zetor

Největší dopad tyto změny mají právě na firmu Zetor, která si jako jeden z mála výrobců na světě vyvíjí a následně vyrábí motory do těchto vozidel sám.
Brněnský výrobce Zetor Tractors tedy do konce března 2019 bude nucen propustit na 260 lidí.Výpovědi již firma musela začít podávat již v měsíci lednu a vzhledem ke dvouměsíční výpovědní lhůtě tak prořídnou řady zaměstnanců firmy právě v březnu letošního roku.
zetor firma
Bohužel spolčenost nenašla jiné řešení, které by tomuto kroku zabránilo, ale neprohlubovalo další nepříznivý vývoj situace, která trvala již měsíce a s propouštěním se čekalo dokonce několik měsíců, protože je již pravidlem, že většinou druhá část roku bývá v obchodě silnější než ta první. Bohužel v roce 2018 se tak nestalo, a tak Zetor přistoupil k tomuto nepopulárnímu kroku v obavách o budoucí výplaty svých zaměstnanců.
Mimo snížení stavu zaměstnanců musí firma učinit i další stabilizující opatření. Jednak musí nutné komunikovat s partnery o cenách komponentů. Dále musí výrobní program a další inovace stále pokračovat, protože společnost musí uklidnit své obchodní partnery. Bez výrazné kapitálové injekce vlastnického holdingu HTC Investments se však Zetor v nastartovaných změnách pravděpodobně neobejde a bude nutné tedy opravdu do dalšího rozvoje a výroby investovat z jiných zdrojů než právě Zetoru.
les za továrnou
Výše uvedená složitá situace nastala již před rokem, začátkem roku 2018, kdy vstoupila v platnost nová legislativa, která velmi zpřísnila pravidla pro vyráběné stroje v oblasti bezpečnosti. Všechny modely se však Zetoru povedlo modernizovat až zhruba po tři čtvrtě roce. Zetor se tedy po letech, kdy se udržoval v zisku dostane pravděpodobně za rok 2018 do ztráty. Výnosy totiž klesly o 263 milionů korun a počet prodaných traktorů klesl o 379.
Vlivem toho, že firma vyvíjí a vyrábí motory sama, dostala se do obtížné situace na poli konkurenceschopnosti vůči jiným globálním hráčům, kteří stále mohou nabízet svoje stroje za extrémně nízké ceny.